Vzdání se dědictví ve prospěch jiného dědice

Pavel Gappa

Pavel Gappa

Dobrý den, rád bych se zeptal jak se nakládá s dluhy v dědictví pokud se dědictví vzdám ve prospěch jiného dědice (jemu zůstane mu byt - já z dědictví nic nechci). Je možné, aby se věřitelé domáhali svých dluhů i u dotyčného, který se dědictví vzdal? Děkuji mnokorát za radu

ing. Karlík

ing. Karlík

Dobrý den, existují dvě situace ohledně dědictví.

V prvním případě dědictví přijmete. V tom případě na Vás přicházejí kompletně všechen majetek a i dluhy dotyčné osoby. A to i v tom případě, kdy dluhy překračují výši majetku. Například dostanete byt v hodnotě 800 000 Kč a dluhy ve výši 1 200 000 Kč. A vše je v pořádku - věřitelé mohou vymáhat plnou výši dluhů, i když překračuje výši nabytého majetku z dědického řízení. Dle nového zákoníku je ovšem možné udělat soupis majetku a v tom případě na Vás přejdou dluhy jen do výše nabytého majetku z dědictví. Dostal by jste tak byt v hodnotě 800 000 Kč a věřitelé by mohli vymáhat pohledávky jen do výše 800 000 Kč. Toto ale doporučuji konzultovat vždy s právníkem a být pečlivý. Stačí sebemenší chyba v papírování a dluhy na Vás přejdou v plné výši. Například součet majetku bude neúplný nebo chybný, na něco se prostě zapomene - i taková drobnost zapříčiní, že na Vás mohou dluhy z dědictví přejít v plné výši.

Druhou možností je, že se dědictví vzdáte. Nevzdáváte se ve prospěch nikoho, jednoduše se vzdáváte svého podílu a již se Vás netýká to, jak bude zbývající majetek rozdělen či jak budou věřitelé uspokojeni. Pokud se zřeknete dědictví, tak po Vás nemůže nikdo nic vymáhat. Pokud se dědictví nezřeknete, přijmete majetek a za pár let se objeví nové dluhy, o kterých jste nevěděl v průběhu dědického řízení, tak stále mohou být dodatečně po Vás vymáhány.

Pozor! Dědictví se musíte zříci do 30 dnů od zahájení dědického řízení.

Nesvadbovi

Nesvadbovi

Dobrý den, chtěla by jsem poprosit o radu, jak řešit následující situaci. Naše maminka je již sama a bydlí v pronajatém bytě. Sama nic vlastního nemá, nepočítáme-li vybavení domácnosti a nějaké šperky. Bohužel v poslední době začala tropit hlouposti a půjčuje si nehorázné částky u soukromých nebankovních firem. Jako rodina nemáme přehled, kde všude a kolik dluží. Totálně se jí to vymklo z rukou a ani ona sama to nijak řešit nechce. My jako rodina z toho máme samozřejmě strach a bojíme se, že ty dluhy budeme muset platit my.

Nesvadbovi

Nesvadbovi

Konkrétně jsem se tedy chtěla zeptat, jak to máme udělat ohledně dědictví. Máme již teď někde sepsat, že se vzdáváme dědictví a že nechceme, aby na nás přešly její dluhy? A máme se bránit ještě nějakým jiným způsobem? Její trvalé bydliště je v jejím bytě, tedy se domnívám, že by případně exekutor neměl u nás co pohledávat.

Pavel Antoš

Pavel Antoš

Nyní nemusíte dělat nic. V okamžiku případného úmrtí se rozjede dědické řízení. Momentálně si nejsem 100% jist termínem, ale v roce 2014 měl dědic 14 na to, aby se dědictví vzdal. Pokud tak neučinil, tak na něj vše přešlo. Myslím si, že by to mělo být stejné i roce 2015 a 2016.Rozhodně bych ale takovouto otázku neřešil na internetu, ale spojil s důvěryhodným právníkem/finančníkem a vše řešil přes něj.

Pavel Antoš

Pavel Antoš

A ještě bych Vám doporučil jednu věc. Nyní v roce 2015/2016 proběhla novela a je možné nabýt dědictví jen do určité výše. Problematika je to komplikovaná, ale v jednoduchosti: maminka má v osobním vlastnictví byt v hodnotě 1 000 000 Kč a dluhy 1 500 000 Kč. Dříve jste jako dědic musel přijmout buď vše nebo nic. Nyní se situace mění. Můžete přijmout majetek v hodnotě 1 milion (byt) a dluhy ve výši 1 milion. Tedy ne celou výši dluhů. Ale dluhy jen do výše nabytého majetku. Proč to píši. Může se stát, že má Vaše maminka majetek, který má mnohem vyšší citovou hodnotu než finanční hodnotu. A toto by byla cesta, jak danou věc/majetek zachránit. Konkrétní postup ale již řešte s odborníkem. To já rozhodně nejsem.

Nesvadbovi

Nesvadbovi

Dívala jsem se i na jiné diskuse ohledně vzdání se dědictví ve prospěch jiných dědiců a celkově i zřeknutí se dědictví úplně. A musím říci, že je mi mnoho věcí nejasných. A dokonce jsou někdy i informace uváděny protichůdně. Nehledě na to, že mnoho článků je zastaralých (resp. proběhly novely). Proto jsem se rozhodla tak, jak radíte - vyhledáme pomoc někoho, kdo se v problematice dědictví orientuje. I tak Vám mnohokrát děkuji za snahu a za napsané příspěvky.

Jan Pazderák

Jan Pazderák

Taky řešíme situaci, kdy by jsme se chtěli zříci dědictví. Alespoň já, nevím jak se zachová bratr. Případně bych se jej zřekl ve prospěch jiného dědice, tedy bratra. Dokážete mi ale poradit, kam bych se měl obrátit? Bude na to stačit obyčejný právník, nebo je na to nějaká profese, která se tomuto oboru věnuje? A případně i kde takového člověka mám najít. Vím, že se to může dost prodražit a tak nechci, aby mě někdo obral. Dokážete poradit a doporučit nějaký kontakt?

Andy

Andy

Dobrý den, chtěla by jsem vás poprosit o radu. Zda-li mohu přenechat část dědictví, konkrétně byt po otci, druhému z dědiců? Jedná se jen o část dědictví, nechci se vzdát celého majetku po otci. Děkuji za radu.

EVA

EVA

Dobrý den chtěla bych se zeptat-zemřel my otec a do dědictví jde rodinný barák,kde ještě žije matka.Jsme dva sourozenci,Já a můj bratr.Bratr je v exekuci a chtěl by podíl 1/8 převest na svou 10 letou dceru.Jde to?A můžese případně vzdát děditství?Děkuji

Miloslav Valek

Miloslav Valek

Dobry den potrebuji poradit vzdal sem se dedictvi ve prospech druhe osoby,byl tam slovni prislyb ze me vyplatí.na ukor toho me odmitaji vyplatit ze sem se teho vzdal a hotovo.muzi proti temu neco delat poradte prosim

Rezkel Sheikh

Rezkel Sheikh

Pozornost! Jsem obchodní a investiční konzultant; Pracuji s New Angel Investors, soukromými investory / věřiteli, VC, rizikovými fondy, investičními společnostmi a dalšími zdroji financování, které soukromě hledají příležitosti k investování svých prostředků do životaschopného podnikání, jako je financování nemovitostí, ropné a plynárenské společnosti, energie, automobilové / letecké společnosti, výrobní odvětví atd., což může pro jejich soukromé investiční portfolio generovat dobrou návratnost investic. Pokud máte projekty nebo příležitosti nebo znáte někoho / spolupracovníka, který má životaschopný projekt, který potřebuje financování, kontaktujte mě na tomto e-mailu: wagdyrezkelsheikh@gmail.com pro další řízení a financování. Děkuji, protože očekávám vaši laskavou pozornost. Pozdravy, blázen Rezkel Sheikh E-mail: wagdyrezkelsheikh@gmail.com Číslo WhatsApp: +1 (260) 475-9549

Libuše

Libuše

Chtěla bych se vzdát dědictví po manželovi, ve prospěch jeho vnučky.Ona není dědicem v pozůstalostním řízení,tím je ale její matka.Je to možné za předpokladu souhlasu matky při projednávání pozůstalosti?Děkuji.

Posunout na začátek stránky k menu půjček

Reagovat na toto téma bez registrace:

Vaše jméno:

Text vašeho příspěvku:

Půjčky Na OP - Ihned a Hotově
Půjčky Na OP Ihned a Hotově | Inzerce půjček zdarma | Potřebuji půjčit peníze
Půjčky - Diskuse, Fórum, Poradna, Zkušenosti
Kontakt a Podmínky