Vyplacení dědictví, rozdělení majetku a dluhů

Zobrazit všechny diskuse, založit vlastní nebo reagovat:

Detail diskuse:

Diskuse

Vyplacení dědictví, rozdělení majetku a dluhů

Dobrý den, dotaz. Jak je to s vyplacením dědictví, když výše majetku je 3 miliony, dluh 1 milion. Čistá hodnota dědictví je tedy 2 miliony. Z těchto dvou milionů bude jedna strana vyplacená (jedná se dům), chce být vyplacena. Tzn., že jí náleží 1 milion a ještě půl dluhu? Děkuji.

Diskusi založil:

Lucie J.

Počet shlédnutí:

2441x

Počet příspěvků:

12x

Reakce
Bavorák
Teorie je jednoduchá. Ode dne, kdy jste vyrozuměna o dědictví, tak máte 30 dní na to, aby jste odmítla dědictví a vzdala se jej kompletně včetně majetku i dluhů. A dědictví může přecházet na dalšího dědice v řadě. Pokud například zemře děda, tak dědictví přechází na jeho syna. Pokud se on vzdá dědictví, tak dědictví může přecházet na jeho vnuka (který je další v řadě). Pokud ale chcete být vyplacena, tak vám připadne polovina z každé části. Tedy polovina peněz (1 milion) a polovina dluhů (500 tisíc).
Reakce
Bavorák
Nicméně by jsem vám doporučil, aby jste celou situaci konzultovala s právníkem. Nejsou tak drazí, jak se tvrdí, kompletní pomoc s dědictvím by vás mohla vyjít např. na 5 000 Kč - 10 000 Kč. Vzhledem k tomu, že jsou zde časové limity na jednotlivé úkony, že se jedná o vysoké částky (miliony) a je zde spousta byrokracie, tak se zkušený právník skutečně vyplatí.
Reakce
LucieJ
Takže se to tedy počítá z té čisté hodnoty dědictví? Tzn., že vyplacená strana by dostala 1 milion a z toho si sama zaplatila 500.000, takže by jí ve finále zbylo 500.000. Chápu to tak správně? Ptám se jak pro blbé, ale lepší pochopit, než pak čumět. Právníka již hledám. Děkuji
Reakce
Vašnosta
Dobrý den, našel jsem tuto diskusi ve vyhledávači a zajímala by mě stejná otázka. Co se stane s tím podílem, který je odmítnut? Pokud dědíme jako 2 bratři 5 000 000 Kč a bratr se vzdá svého podílu, znamená to, že já dostanu 5 000 000 Kč nebo já stále dostanu jen polovinu 2 500 000 Kč? Bratrův podíl přejde přímo na mě (protože jsem nejbližší žijící potomek otce), nebo bude tento podíl pokračovat v bratrově linii (tj. na jeho syna)? Děkuji za odpověď.
Reakce
Lucka
Nejsem právník, ale pokud si to dobře pamatuji, tak vám jednoduše bude přiklepnut majetek ve výši 1,5 milionu a zároveň na vás bude převede dluh ve výši 0,5 milionu. Tedy dvě oddělené položky. Jak s nimi naložíte je již na vás.
Reakce
Lucie J.
Vašnosta - pokud odmítne, přechází to na jeho potomka. Patrně... . Leda, že by se vzdal dědictví ve prospěch Vaší osoby, pokud to lze?
Reakce
Lucie J.
A ještě mi tedy řekněte, k čemu tedy slouží ta čistá hodnota dědictví? Pouze pro určení notářské odměny?
Reakce
Vašnosta
Lucie: Pravděpodobně pouze k určení notářské odměny a výpočtu daně z dědictví.

Našla jste si nějakého právníka? Pokud ano, bylo by dobré, pokud by jste se jej zeptat na všechny tyto otázky. A potom by jste je zde mohla zodpovědět. Velmi bych to ocenil. A myslím, že se najde i mnohem více lidí, kteří by vám byli nesmírně vděční, kdyby jste zde mohla tlumočit odborný názor přímo od právníka. Děkuji a přeji hezký den.

Reakce
Lucie J.
Už mám právníka a jak budu znát odpověď, napíši.
Reakce
Lucie J.
Tak jsem zpět. Inu....u dědictví se vypočítává čistá hodnota dědictví, která slouží k případné vyplacení druhé strany a k odměně notáři. Tzn. Dědí 2 osoby aktiva i pasiva. Součet aktiv - součet pasiv dává čistou hodnotu. Pokud by jedna strana chtěla vyplatit druhou a převzít dluh, tzn. pasiva. Druhá strana se vyplácí logicky pouze z čisté hodnoty. Tzn. Majetek 3500 Kč, dluh 1500 Kč. Čistá hodnota je 1000 Kč. Osoba bude vyplácena z 1000 Kč. Tzn. že osoba A získá dluh 1500 Kč a musí vyplatit osobě B 500 Kč. Osoba B tedy bude bez dluhů a dostane 500 Kč. Doufám, že jsem to napsala srozumitelně.
Reakce
Lucie J.
Dobrý, takže se omlouvám za ty sumy. Čistá hodnota je samo sebou 2000 Kč a vyplácet se bude 1000 Kč. Mám tu dvě varianty, takže jsem začala jednou a pokračovala druhou. Snad je to nyní jasné. Případně zodpovím i další dotazy.

Poslat reakci do této diskuse:

Reagovat na toto téma

Posunout na začátek stránky k menu půjček

Inzerce půjček zdarma
Srovnání půjček na OP