Po insolvenci nemožnost disponovat bankovními účty dětí

Zobrazit všechny diskuse, založit vlastní nebo reagovat:

Detail diskuse:

Diskuse

Po insolvenci nemožnost disponovat bankovními účty dětí

V letošním roce se mi podařilo doplatit 100% mého dluhu stanoveného insolvenčním soudem. V průběhu splácení jsem narazila na úžasný paradox, který insolvenční zákon předepisuje. Zjistila jsem, že nemohu disponovat s finančními produkty svých dětí, což bych pochopila, kdyby nějakou hotovostí disponovaly. Nicméně mé děti mají pouze dětská konta, na která jim já posílám měsíčně kapesné. Díky insolvenčnímu zákonu nemohu u těchto účtů ani změnit doručovací adresu, zařídit nové přístupové heslo či bankovní kartu. Děti samy také nemohou. To všechno ovšem může zařídit jejich otec, můj bývalý manžel, který dluhy řešit odmítá, všechny dluhy, které nadělal nechal dojít k exekuci a neřeší je stále. O děti se několik let vůbec nestaral, výživné posílal jen velmi sporadicky a málokdy celé. Přesto má naprosto neomezená práva vůči svým dětem a jejich finančním produktům. Podotýkám, že jsem děti vždy řádně živila, měla jsem dvě i tři práce, aby jim nic nechybělo, ani zmiňované kapesné. Prostě úžasné zákony, Kocourkov, jak má být. Máte také podobné zkušenosti? Dá se s tím něco dělat?

Diskusi založil:

Lucie

Počet shlédnutí:

4690x

Počet příspěvků:

13x

Reakce
Honza T.
Dobrý den, nejedná se o nic neobvyklé, viz §229 insolvenčního zákona. Pokud si insolveční zákon nastuduje, tak by jste měla pochopit, proč je k takovému kroku přistupováno.
Reakce
Karel Otoman
Měla by jste mít přiřazeného insolvečního správce, se kterým jste byla v kontaktu během insolvence (oddlužení). Obraťte se s tímto problémem na něj. Měl by vám vyřídit dispoziční práva k účtům vašich dětí. Případně přechodnou dobu můžete účty spravovat skrze otce dětí (pokud to rodinná situace dovoluje).
Reakce
Kamča
Ahoj Lucko, nemáte ve městě bezplatnou finanční poradnu? Já když jsem měla dluhy, tak mi bezplatně poradili. Sice jsem si za vypracování návrhu na insolvence musela zaplatit u jedné firmy, ale pouhé konzultace mi ta poradna dávala sama. Tam by ti určitě poradili lépe. Zkus dát do vyhledávače Bezplatná finanční poradna a jméno tvého města.
Reakce
Jarka Plachá
Jsem maminka samoživitelka a můj bankovní účet byl zablokovaný exekutorem. Tak jsem si nechávala posílat přídavky a i výplatu na účet mého 5 letého syna. Jenomže tento měsíc mi bylo schváleno oddlužení a já jsem nevěděla o tom, že mi zabrání v přístupu na ten účet. A peníze mi tam teď leží a já se k nim nemůžu dostat. Prosím nutně, poraďte mi co mám dělat. Přišla jsem o celou výplatu a nemám žádné peníze.
Reakce
Karel Otoman
Jarka Plachá: Mám pro vás naprosto stejnou radu. Obraťte se na svého insolvenčního správce a vše mu vysvětlete. Bez ohledu na tom, na jaký účet chodí peníze, by vám mělo být poskytováno vyměřené minimum. To, že peníze byly poslány na účet vašeho syna, na tom nic nemění. Vaše výplata nemůže být poslána věřitelům na splacení vašich dluhů - vy máte finanční nárok na takovou sumu z vašeho příjmu, jaká vám byla stanovena. Finanční prostředky v insolvenčním zákonu stanoveném minimu vám musí být poskytnuty.
Reakce
Karel Otoman
Mimochodem ještě k vaší situaci paní Jarmilo, k vašemu osobnímu zablokovanému účtu. Pokud procházíte insolvencí (oddlužením), tak nelze vykonávat exekuce na vás uvalené. Takže vám exekutor nemůže provést exekuci na účet. A zablokování účtu lze z pohledu zákona brát jako její vykonání. Z tohoto pohledu by Váš osobní účet měl být odblokován a vy by jste tak měla mít možnost si nechat posílat výplatu na účet vedený pod vaším jménem.
Reakce
K. Pacina
V prvním kroku kontaktujte exekutorský úřad, doporučuji písemně a s přiloženým usnesením o oddlužení. Požádejte o okamžité zrušení blokace účtu z důvodu povolení insolvence se stanoveným splátkovým kalendářem. Do 30 dní by vám měli vyhovět. V dalším kroku kontaktujte insolvenčního správce/soud a vysvětlete svojí situaci s penězi na bankovním účtu vašeho dítěte. Tím by to mělo být vyřešeno.

Ze zkušeností vám doporučuji, aby jste do budoucnosti nevyužívala bankovní účet pro obdržení výplaty od zaměstnavatele. Raději si mzdu nechávejte vyplácet v hotovosti na ruku. Během oddlužení se vám může opakovaně stát, že na popud některého z věřitelů vám bude opětovně zablokován účet. A vy tak nebudete mít přístup k penězům.

V neposlední řadě vám doporučuji, aby jste si již nebrala žádné nebankovní půjčky ani si nedělala dluhy. Zvláště ne pokud se nacházíte v insolvenci. Vyhněte se všem půjčkám. I za cenu, že by jste si musela půjčit peníze na jídlo od rodiny nebo sousedky.

Reakce
Jaroslav W.
Tento problém se na internetu i tady v diskusi už mnohokrát řešil. A nikdy se nevyřešil. Protože vás každý odkáže na vašeho správce, se kterým by jste měla řešit takovéto záležitosti. Jinak se nedivte, pokud skončíte v bankrotu, tak je samozřejmé, že kontrolu nad účty nezletilých bude mít jejich (bezdlužný) otec. Stigma insolvence se s vámi bohužel ještě nějakou dobu potáhne.
Reakce
Jarka Plachá
Děkuji za vaše odpovědi. A jestli se ještě můžu zeptat, někde jsem četla, že si lidé v insolvenci nemohou brát půjčky? Je to pravda? Děkuji.
Reakce
Pavel Ulbrt
Mohu si založit účet, když jsem řádně zaplatil celou dlužnou částku? nebo mi zůstává nějaký záznam, který tomu brání? A případně po jak dlouhou dobu? Děkuji pokud se někdo ocitl ve stejné situaci a vyřešil to, nejraději bych byl za osobní zkušenost.
Reakce
Poradna Amálka
Dobrý den pokud máte usnesení o zaplacení insolvence od insolvenčního psrávce tak usnesení dáte do banky a měli by účet odblokovat a měla by jste mít přístup.kdyby něco volejte na tel . 724913772
Reakce
Jirka
Dobrý den, mam dotaz, budu zahajovat Insolvenci na sebe, v práci zatim nevim jestli mi umožní vyplatu zasilat na složenku v hotovosti už vubec ne, když je všude povinnost mit účet na zasílání výplaty, Chci se zeptat dcera v Insolvenci už je, má dvouletou dceru, (moje vnučka),může ji založit účet pro mě na zasílání vyplaty,moc děkuji

Poslat reakci do této diskuse:

Reagovat na toto téma

Posunout na začátek stránky k menu půjček

Inzerce půjček zdarma
Srovnání půjček na OP