Dluhy manžela/manželky při rozvodu a po rozvodu

Dráček

Dráček

Dobrý den. Vzali jsme se s manželkou v roce 2013 a budeme se rozvádět. Manželka má dluhy z předešlého vztahu. A tak se chci zeptat jak to bude při rozvodu a po rozvodu. Týká se i nás tato změna (od 1.1.2014), že dluhy půjdou i na mě. Děkuji.

Drábek Miroslav

Drábek Miroslav

Máte tuto situaci nějak ošetřenou v předmanželské smlouvě? Je tam vytyčeno jak se bude rozdělovat majetek při rozvodu manželství?

ing. Karlík

ing. Karlík

Dobrý den, moc podrobností jste ohledně své situace neuvedl. Ale selským rozumem můžete uvažovat následně. Manželé při svatbě spojí veškerý svůj majetek do jednoho. Vzniká tak jeden jedený majetek, který mají společně dva lidé. Z fyzického hlediska dva lidé, ale z právního se jedná o subjekt subjekt. Právě díky tomuto faktu máte vyšší šanci získat u banky hypotéku jako ženatý, než-li jako svobodný. Protože v této situaci se bance zavazují za dluh dva lidé. Stejně tak pokud si po dobu manželství budete brát nějakou půjčku nebo úvěr, tak by na smlouvě měli být podpisy obou dvou, manžela i manželky. Protože se jedná jen o jeden majetek. Pokud by tam byl jen jeden podpis, tak by bylo možné tuto smlouvu u soudu rozporovat (i když tento krok nemá moc velkou šanci na úspěch, tak tato možnost zde existuje a je možné, že ji soud uzná).

ing. Karlík

ing. Karlík

Ale zpět k rozvodů a dluhům. Při svatbě jste spojili své majetky dohromady. Manželka například přinesla do dluh 1 000 000 Kč a vy naopak majetek (dům) v hodnotě 3 000 000 Kč. A stal se z toho z právního hlediska jeden majetek. Rozvodem jej budete opět dělit. Pokud by se tedy hodnota společného jmění manželů po tuto dobu neměnila, tak vy si odnesete dluh 500 000 Kč a majetek 1 500 000 Kč = a stejně tak vaše bývalá manželka.

Finanční poradce

Finanční poradce

To na co se ptáte je nejspíše změna paragrafu §42 (přichází v platnost od 1.1.2014). Ta se ovšem týká exekuce. Pokud by manželka měla dluh 1 000 000 Kč, ona se za Vás vdala a následně by přišel exekutor. Tak od 1.1.2014 můžu jít i na Váš majetek (ne jako dříve). Toto ovšem nemá vůbec nic společné z rozvodovým řízením. Během něho si jednoduše jen rozdělíte závazky a majetek na poloviny.

Hana Dlabačová

Hana Dlabačová

Dobrý den, i mě zajímá zda dluhy za manželem jdou do manželství uzavřeného před rokem 2014. Tedy zpětně? Nebo se to týká manželství uzavřených od 1.1.2014?Jinak jsem byla v právní poradně a v zákonech není ani zmínka o těchto věcech. Zákon není dotvořen, nikdo zatím nic neví. Takže zatím žádné spekulace a žádné "zaručené" informace. Nejsou ničím podložené.

Lucka

Lucka

Ahoj Hanko. Od ledna 2014 se měnilo "co se stane, když jsem vdaná a na manžela přijde exekutor kvůli dluhů před manželstvím". Toto mám z více zdrojů (např. Novinky apod.). To nemá nic společné s rozvodem. Ale o žádné novele, která by upravovala "dluhy po rozvodu" jsem neslyšela. Tedy, mělo by se něco chystat, ale rozhodně to nevešlo v platnost. Proto podle mého názoru vše zůstává při starém. Nicméně bych toto řešila s rozvodovým právníkem, ten bude mít nejen aktuální informace, ale i hromadu zkušeností z praxe.

Iva Býdová

Iva Býdová

Zdravím, mám stejný dotaz. S manželem jsme se brali po 1.1.2014 a budeme se rozvádět po 1.1.2015, jsou zde jisté komplikace a nejsem si jistá, jestli se to třeba neprotáhne až do dalšího roku. Tedy že by byl rozvod až po 1.1.2016. Manžel měl z minulosti dluhy, které si přinesl do našeho manželství. Cca 750 000 Kč byl v mínusu. Já jsem naopak do manželství přinesla chatu po rodičích v hodnotě asi 900 000 Kč. Po dobu manželství se nic nezměnilo. Mu zůstal skoro stejný dluh a stále máme chatu. Chci se zeptat, jak se to bude řešit? Nejraději bych si zase vzala zpět chatu a jemu nechala jeho dluhy. Pevně věřím, že mu nebudu muset dát polovinu majetku a vzít si ještě k tomu polovinu jeho dluhů. Může mi někdo napsat, jak se to bude, pokud se rozvedeme po 1.1.2015, resp. po 1.1.2016. Mockrát děkuji.

Posunout na začátek stránky k menu půjček

Reagovat na toto téma bez registrace:

Vaše jméno:

Text vašeho příspěvku:

Půjčky Na OP - Ihned a Hotově
Půjčky Na OP Ihned a Hotově | Inzerce půjček zdarma | Potřebuji půjčit peníze
Půjčky - Diskuse, Fórum, Poradna, Zkušenosti
Kontakt a Podmínky