Dědictví dluhů a zřeknutí se dědictví (2014)

Jan Walter

Jan Walter

V momentální chvíli se chystáme na dědické řízení po mém otci. Já s mojí sestrou jsme jediní dědicové. Ale problém je ten, že otce se za svého života choval dost nezodpovědně. Víme, že měl docela dost půjček (zejména těch nebankovních) a taky nějaké bankovní úvěry. A pokud víme, tak to moc nesplácel. Ale problém je, že součástí dědictví by měl být i byt. Samozřejmě dluhy bychom zdědit nechtěli (tomu se asi nevyhneme...), ale byt bychom chtěli. Podle toho co jsem slyšel, tak od 1.1.2014 se něco měnilo? Prosím o rady.

H. Hudlec

H. Hudlec

Samozřejmě máte možnost se zřeknout celého dědictví a odmítnout jej. Před 2014 tam byl vždy limit 30 dnů od zahájení dědického řízení. Nevím jestli se něco nezměnilo teď od roku 2014.

Finanční poradce

Finanční poradce

Pan Hudlec má samozřejmě pravdu. Zřeknutí se dědictví je možno jak během dědického řízení, tak i za života vašeho otce. Ovšem existuje možnost jak se dostat z dluhů. Jelikož jste potomkem, tak máte možnost všechen majetek sepsat. Následně budete dědit dluhy jen do výše sepsaného majetku. Pokud má dluh hodnotu 1 500 000 Kč a dluhy budou 2 000 000 Kč, tak musíte splatit jen 1 500 000 Kč.Dávejte si ovšem pozor na úplnost. Pokud uděláte v soupisu chybu, tak to mohou věřitelé rozporovat. A budete muset splatit všechno, celých 2 000 000 Kč.

Marcela K.

Marcela K.

Nemusí se náhodou dluhy dědit v plné výši? Nebo je to nějaká novinka od roku 2014? Moje kamarádka totiž po svém manželovi musí splácet úplně všechny půjčky, i když bydlí v podnájmu a nemá žádný majetek.

ing. Pavel Kras

ing. Pavel Kras

Popisujete dvě naprosto odlišné situace. Manželka ze společného jmění manželů dědí vše. Ovšem příbuzní (viz. syn a dcera) mohou dědit jen do výše nabytého majetku. Proto ten rozdíl.

Finanční poradce

Finanční poradce

Informace jsou zde neúplné, proto si dovolím vše uvést na pravou míru. Ať již se to týče dědicům jako např. syn nebo dědicům jako manžel/manželka:

  • od dědictví dluhů v rámci manželství Vás neochrání předmanželská smlouva ani oddělený majetek (tyto dokumenty platí jen pro rozdělení majetku při rozvodu)
  • musíte tedy jako manžel/manželka vyplatit dluhy v plné výši
  • od ledna 2014 zodpovídají za dluhy i ostatní dědicové
  • pokud sepíší dědicové majetek a nic nezatají, tak splácí jen do výše majetku (nevztahuje se na manželku/manžela - ti platí plnou výši)
  • můžete se zříci dědictví ještě za jejich života
  • pokud jste manželé a rozvádíte se, tak lze žalovat neplatnost smluv o půjčkách a úvěrech, pokud není podpis obou osob na dokumentech (je zde ale nízká šance na úspěch)
  • věřitelé se mohou ozvat kdykoliv, nejsou časově omezeni - proto si dejte pozor, že máte dokonalý přehled o všech dluzích, půjčkách, úvěrech apod.
  • do jednoho měsíce (30 dnů) od zahájení dědického řízení lze dědictví odmítnout, pokud jste jej neodmítli za jejich života

Pokud by jste měli ještě nějaké dotazy, tak se pokusím pomoci.

Jan Walter

Jan Walter

Děkuji moc za Vaše shrnutí, sice některé informace už zazněly, ale tady jsem si to konečně uspořádal. Máte nějaké internetové stránky, kde nabízíte svoje služby nebo máte více informací?

Rodinná situace

Rodinná situace

Dobrý den, naše maminka po smrti manžela (našeho tatínka) začala tropit hlouposti a nadělala spoustu dluhů. Naše rodina ji už nezvládá hlídat a již jsme i ztratili přehled o tom, kde všude dluží. Máme strach, aby se to ale nějak nepřeneslo na nás. Maminka stále žije, takže neřešíme dědické řízení. Ale chceme se zeptat, jestli se máme nějak bránit již nyní? Aby za námi nepřišla nějaká vymáhací agentura a nechtěla peníze po nás jako po rodině? A jak máme zabránit tomu, aby se na nás dluhy nepřenesly po její smrti? Jak se můžeme zříci celého dědictví? Moc děkuji za aktuální informace v 2015/2016.

Anavi

Anavi

Co všechno se musí napsat do listiny, když se zříkám dědictví ve prospěch mého bratra? Máte s tím někdo zkušenosti nebo ještě lépe, máte někdo nějaký vzor takové listiny? Děkuji.

Simova Svobodová

Simova Svobodová

Svému příteli jsem ručila v bance na úvěr. On jej však nesplácel. Můj dům je teď v exekuci, ač jsem si jej koupila z vlastních prostředků. Je tomu týden, co můj bývalý přítel zemřel. Nevím jak z toho ven, abych nepřišla o střechu nad hlavou. Prosím poraďte. Děkuji.

Posunout na začátek stránky k menu půjček

Reagovat na toto téma bez registrace:

Vaše jméno:

Text vašeho příspěvku:

Půjčky Na OP - Ihned a Hotově
Půjčky Na OP Ihned a Hotově | Inzerce půjček zdarma | Potřebuji půjčit peníze
Půjčky - Diskuse, Fórum, Poradna, Zkušenosti
Kontakt a Podmínky