Oddlužení manželů společně, je možné společné oddlužení od 1.1.2014

Pavlasovi

Pavlasovi[x]
[editovat]

Jsem vdaná a máme jedno dítě. Společně s manželem jsme si vzali několik půjček. Jedna veliká byla společná, kde jsme o vše žádali společně a i vše podepisovali. Ale taky máme i nějaké menší, které jsme si pak brali každý sám za sebe. Ale nejsme schopni už dál splácet. Ta poslední nám zlomila vaz, protože už nám z příjmu nezbývají peníze na to, abychom ji spláceli. Taky jsme se opozdili se splátkami u prvních dvou úvěrů. A tak bychom chtěli požádat o společné oddlužení manželů. Je to ale možné? Abychom o to požádali společně oba dva, nebo se to musí řešit odděleně? Jak by se potom ale rozdělovali dluhy? Pokud dlužíme 340000 Kč, tak by každý musel požádat o polovinu nebo každý o to o co žádal a co podepisoval? Nebo se kvůli společnému mění manželů vše dá spojit? Děkuji za rychlou odpověď.

Kateřina

Kateřina[x]
[editovat]

Já jsem společně s manželem řešila stejnou věc. Ale bylo to před 1.1.2014, v roce 2008. Tehdy jsme museli oba dva podávat žádost o oddlužení samostatně. Ale vím, že se to pak nějak spojovalo do jednoho řízení nebo něco podobné. Už si to moc nepamatuji, protože to za nás zařizoval pan poradce z Brna. Bylo to ale tehdy, nevím jak je to nyní a jestli se něco změnilo. Každopádně my jsme museli dávat návrhy na oddlužení dva.

Milan Chmela

Milan Chmela[x]
[editovat]

Pokud je to tak jak říkáte, tak by mě pak zajímalo jak se řeší, když chce požádat jen jeden z manželů? Přece mají společné jmění a jak by se oddlužoval jen jeden? Po tomto kroku by mu stejně pak připadla polovina té druhé částky, která zůstala na bedrech manžela/manželky.

ing. Karlík

ing. Karlík[x]
[editovat]

Dříve se skutečně museli podávat dvě žádosti, tak jak píše svojí zkušenost paní Kateřina. V případě dotazu pana Chmeli, na postup jen u jedné osoby - šlo to provést, ovšem druhý zúčastněný musel podepsat souhlas s tímto krokem. Další následky byly vždy sporné a výsledky různé či nejasné. Nicméně je zde nová novela, která by měla vše upracovat.

Pavlasovi

Pavlasovi[x]
[editovat]

Dobře, děkujeme. Psal jste něco o nové a o staré novele (platné od 1.1.2014)? Mohl by jste tedy rozvést jak je to podle této nové? A jestli tam už existuje společné oddlužení manželů? Děkuji za Váš čas.

ing. Karlík

ing. Karlík[x]
[editovat]

Ano, v nové novele je už uváděn status společného zbavení se dluhů manželů. A pokud se nemýlím, tak naopak se ruší jednotlivé žádosti - tedy již nemůžete provést to, co popisovala paní Kateřina. Čím se odstraňuje i onen zmíněn nejasný výklad.

Finanční poradce

Finanční poradce[x]
[editovat]

Objevilo se zde spousta kusých informací, proto bych vše uvedl na pravou míru. Jednak co platilo do 1.1.2014 a následně novou novelu, co ta předkládá.

Do roku 2014:

  • v insolvenčním zákoně neexistuje instutit společného oddlužení manželů
  • soudy proto doporučují podat návrh o povolení oddlužení za každého manžela samostatně a spojit je do společného řízení
  • může ovšem podat žádost je jeden z manželů, druhý pouze podepíše dokument, že s oddlužením souhlasí (musí výslovně uvést)
  • v tom případě ovšem není jasné, jestli i druhý manžel podstoupí oddlužení (velmi nejasná formulace zákona)

Nový návrh novely zákona:

  • zavádí se institut společného insolvenčního návrhu manželů s návrhem o povolení společného oddlužení manželů
  • následně se manželé budou považovat za jednoho dlužníka (z právního hlediska)
  • nově může být pouze společně podaný návrh považován za návrh obou manželů (ne jako dříve)
  • nově pokud chce požádat jen jeden z manželů, tak podá svůj oddělený návrh a na druhého se nevztahuje

V případě dalších dotazů jsem na mých internetových stránkách, viz. uvedeny níže.

Robert Kalivoda

Robert Kalivoda[x]
[editovat]

Ano, v roce 2015/2016 je již možné společné oddlužení manželů. Pokud máte tedy dluhy, tak nemusíte žádat jednotlivě, ale společně. Obraťte se na některého z finančních poradců, kteří se pohybují v tomto sektoru. A oni Vás již nasměrují správným směrem. Pokud máte opravdu mnoho nebankovních půjček a úvěrů po splatnosti, tak bych situaci neřešil samostatně. Ale našel si odbornou pomoc.

Posunout na začátek stránky k menu půjček

Reagovat na toto téma bez registrace:

Vaše jméno:

Text vašeho příspěvku:

Půjčky Na OP - Ihned a Hotově
Půjčky Na OP Ihned a Hotově | Inzerce půjček zdarma | Potřebuji půjčit peníze
Půjčky - Diskuse, Fórum, Poradna, Zkušenosti
Kontakt a Podmínky