Kdo platí dluhy po zemřelém (dluhy a dědictví)

Zobrazit všechny diskuse, založit vlastní nebo reagovat:

Detail diskuse:

Diskuse

Kdo platí dluhy po zemřelém (dluhy a dědictví)

Dobrý den, chci se zeptat jak je to s dědictvím v případě, že obsahuje dluhy? Pokud je předmětem dědictví byt a celkový dluh ve výši 320 000 Kč, tak co se bude dědit? Lze zdědit pouze byt a dluhy ne? Děkuji.

Diskusi založil:

Jana Gregorová

Počet shlédnutí:

6798x

Počet příspěvků:

14x

Reakce
Finanční poradce
Dobrý den, neuvedla jsem jednu zásadní informaci - v jaké pozici jste vůči zemřelému. První varianta je, že jste manželka. Druhá, že patříte mezi další dědice (dcera, vnučka atd.). Od tohoto faktu se dále odvíjí nejdůležitější podmínky.
Reakce
ing. Karlík
Dobrý den, nemusíte dědit všechny dluhy pouze v případě, že nedědíte jako manželka (neměla jste se zemřelým společné jmění manželů). V takovém případě se je třeba dívat na výši nabytého majetku a na výši dluhů vůči věřitelům. Pokud například dědíte byt v hodnotě 1 000 000 Kč a dluhy a ve výši 200 000 Kč, tak musíte uhradit vše. Pokud ovšem závazky vůči věřitelům jsou ve výši 1 500 000 Kč, tak musíte zaplatit jen 1 000 000 Kč. tedy hodnotu bytu.
Reakce
ing. Karlík
Pro úplnost dodám postup. V takovém případě musíte sepsat veškerý majetek po zesnulém a nesmíte nic zamlčet. Pokud bude mít například hodnotu 500 000 Kč, tak jste nucena uhradit přesně půl milionu a nic více. Je ovšem dávat veliký pozor a sepisovat pečlivě. Pokud by se ukázalo, že jste na něco zapomněla (nebo zamlčela), tak po Vás budou požadovat plnou výši.
Reakce
Jana Gregorová
Dobrý den a děkuji. Jakým způsobem mohu zjistit veškeré závazky? Všechny bankovní i nebankovní půjčky, úvěry, směnky a případné nedoplatky? Existuje nějaký způsob?
Reakce
Finanční poradce
Toto je velmi složitá a individuální otázka. Pokud přijímáte dědictví tak si musíte být na 100% jistá, že víte vše o minulé finanční situaci. Protože neexistuje žádný registr závazků (logicky). Jakákoliv směnka nebo závazek se může vynořit kdykoliv. Navíc ze zákona platí, že se věřitelé mohou ozvat kdykoliv a neplatí na ně žádné časové omezení.
Reakce
anonym
Veškeré závazky vůči věřitelům si skutečně musíte dohledat sama. Pokud ale máte podezření, že někdo Váš blízký si bere příliš mnoho půjček, úvěrů, hypoték a nepřiměřeně se zadlužuje, tak samozřejmě existuje řešení. Prvním je se vzdát dědictví ještě za jeho života. V případě úmrtí máte 30 dnů na odmítnutí. V takovém případě ale přijdete o vše - nejen o závazky, ale i o případný majetek. Je proto vždy lepší vyhledat odbornou pomoc (právníka), který vám v té či oné konkrétní situaci poradí. Pokud by jste měla zájem, tak bych vám mohl případně takovou pomoc mohl zprostředkovat.
Reakce
Jana Gregorová
Ano, není to z manželství, ale je to po mém otci, takže v tom vystupuji jako dcera. Proto se ptám, děkuji.
Reakce
Jana S.
Dobrý den, chtěla jsem se optat, tatínek měl půjčku od jedné společnosti. 130 000 a kartu s vyčerpaným limitem 40000 Kč. Odpouští se to nebo to musí platit pozůstalí?
Reakce
J. Novotný
Jana S.: Máte dvě základní možnosti. Vezmete si celé dědictví, tedy všechen jeho majetek a to i včetně jeho dluhů. Druhou možností je odmítnou vše - nevezmete si jeho dluhy, ale ani nedostanete jeho majetek. Musíte odmítnou do 30 dnů od jeho úmrtí! Otázkou je jakou hodnotu má má jeho majetek, který je předmětem dědictví.... .
Reakce
Silvie
Dobrý den, v roce 2010 zemřela má babička a záležitosti u notáře jsem vyřizovala já (byla jsem matčina opatrovnice). O žádném dluhu jsem nevěděla a takto jsem to sdělila i notáři. Maminka zemřela v roce 2013. Nyní jsem náhodně zjistila, že prostřednictvím SIPA nebyly uhrazeny 2x poplatky za rozhlas. Dané SIPA nemám k dispozici, vím jen, že v následujícím roce se stáhla dlužná částka za ČT poplatky (2x). Daný dluh vznikl v roce 2008. Dodnes žádná upomínka nepřišla. Je to 6 let, kdy dluh vznikl, a babička je již 4 roky mrtvá. Mohou po mě tento dluh vymáhat? Jak se dozvím o případné upomínce? Babička i maminka vzhledem ke svému zdravotnímu stavu bydlely v Domově důchodců. Je tam nějaká promlčecí lhůta? Děkuji za odpověď.
Reakce
Maruška
Prosím vás, mám dotaz, Jak probíhá insolvenční řízení s pozůstalým při odmítnutí dědictví? Za předpokladu, že zůstavitel nezanechal žádný majetek. Byla bych moc ráda za rychlou a odbornou odpověď. Děkuji, Maruška.
Reakce
Monika
Dobrý den, dceři zemřel otec, jak je to s odmítnutím dědictví? Musíme někam sami nebo se nám někdo ozve? Děkuji za rychlou odpověď, protože nevím, co máme dělat.
Reakce
Tereza
Dobrý den, zemřela mi tchyně. Není co dědit, jen tchán se bojí exekuce. Sám je v invalidním důchodu, v nájmu, bez auta atd. Netuší, kolik kde dlužila jeho žena. Ví jen o jedné nebankovní půjčce, ve které snad figuruje jako ručitel. Máme se je pokusit sami kontaktovat? Např. banka, u které měla zemřelá účet mu oznámila, že čeká na notáře. Děkuji za odpověď.

Poslat reakci do této diskuse:

Reagovat na toto téma

Posunout na začátek stránky k menu půjček

Inzerce půjček zdarma
Srovnání půjček na OP