Dluhy po rodičích - Odpovědnost dětí za dluhy

Zobrazit všechny diskuse, založit vlastní nebo reagovat:

Detail diskuse:

Diskuse

Dluhy po rodičích - Odpovědnost dětí za dluhy

Dobrý den, moje matka za svůj život dokázala vytvořit dluhy přesahující 800 000 Kč. Nemá žádný majetek a bydlí na ubytovně. V současné době požádala soud o stanovení výživného pro rodiče. Může mi soud nařídit jí pomoci se splácením dluhů?

Diskusi založil:

Pavla

Počet shlédnutí:

8165x

Počet příspěvků:

9x

Reakce
Finanční poradce
Dobrý den,
Vaši situaci bych rozdělil na dva důležité body:

  • dluh nyní a soud
  • dluh v budoucnosti

1. NYNÍ - nyní jste byla Vašim rodičem zažalována o přidělení výživného. Samotný dluh se Vás nijak netýká, nebudete jej muset platit. Ale Vaše matka má právo po Vás vyžadovat peníze (které pak může použít na splátky). A soud může rozhodnout kladně i záporně. V první řadě vezme v potaz Vaší a její finanční situaci. Jestli ona sama má dostatečné finanční prostředky na to, aby se sama o sebe postarala. A taky i Vaši situaci - jestli se Vy sama dokážete postarat o sebe a jestli máte peníze, kterými by jste mohla přispívat jako její dítě na její život. Pokud máte sourozence, tak bude zvažováno, jestli i oni ji mohou pomoci. A případně se o její péči budete dělit (v poměru, který určí soud).

Rovněž její žádost může být zamítnuta. Pro již výše zmíněný důvod, že Vy sama by jste neměla dostatečný příjem na její podporu. Druhým důvodem by mohlo být, že by byla schopná přežít i bez Vaší pomoci. Třetím důvodem, že by měla nějakou nemovitost (k prodeji). A čtvrtý důvod (pro Vás taky důležitý) jaké byly Vaše vztahy v minulosti.

Pamatuji si na jeden případ, kdy otec žaloval svoji dceru o výživné. Měl dluhy, dlužil kam se podíval a neměl dostatečný příjem - tedy jednoznačně v jeho prospěch. Mělo to být schváleno. Jenže tento otec v minulosti neplatil výživné na svoji dceru a taky ji vydědil. Kvůli tomuto faktu nebylo jeho žádosti vyhověno a dcera nemusela nic platit. Záleží tedy taky na tom, jak se o Vás matka starala a jaké jste měli vztahy.

Reakce
Vašinka
Chtěl bych se zeptat, jak se počítá to, že se není někdo schopný sám o sebe postarat? Jak jste psal. Bere se to podle nějakého životního minima nebo se tam třeba můžou zahrnout i splátky za hypotéku a půjčky (i nebankovní). Protože otec by byl schopný měsíčně vyžít, ale má půjčky a exekuce, tak jestli se to taky počítá, aby to byl všechno schopný platit.
Reakce
Finanční poradce
Neexistuje žádná stanovená částka kdy má rodič nárok o na podporu od dětí a ani jaké musejí mít ony příjmy, aby to bylo posouzeno kladně. Vždy záleží na posouzení.
Reakce
Finanční poradce
POKRAČOVÁNÍ

2. POTÉ - musíte ale myslet i na budoucnost. Tento spor o výživné může dopadnout tak i tak. Ale podle popisu Váš rodič neumí hospodařit s penězi a pravděpodobně se jí ani nepodaří všechno uhradit. A i když sice nyní nejste odpovědná za její finanční situaci, tak by jste mohla v případě dědictví.

Protože chce po Vás peníze, tak nepředpokládám, že by měla nějaký majetek nebo peníze (krom dlužných 800 000 Kč). Proto se budete chtít zřeknout dědictví. Jinak by to přešlo na Vás. Pokud dojde tedy na dědické řízení, tak máte 30 dnů na odmítnutí. Jinak Vám bude uznáno a všechno přejde na Vás (či si to rozdělíte v rodině) a budete to muset splácet. Takže nezapomeňte se v budoucnu od dědictví zcela distancovat.

Pokud by přece jenom měla nějaký majetek, tak existuje možnost jak na to. Jednoduše sepíšete hodnotu dědictví (třeba garáž za 200 000 Kč) a bude mít exekuci na 800 000 Kč. Vy ale můžete převzít její dluhy jenom do výše nabytého majetku. Tedy ze soupisu si vezmete garáž v hodnotě 200 000 Kč a z exekuce budete splácet jenom 200 000 Kč. Zbytek se Vám promine. Tento soupis ale musí být kompletní a nesmí být nic vynecháno. Jinak by mohl být napaden věřiteli a v nejhorším případě by Vám mohlo na hlavu přistát celých 800 000 Kč.

Reakce
ing. Karlík
Moje zkušenosti se shodují s tím, co bylo napsáno nahoře. Může Vám být udělena vyživovací povinnost. Něco jako alimenty na dítě. Ale nemůže Vám být nakázáno, aby jste se podílela na jejím splácením. Jediná možnost přichází v úvahu v případě dědického řízení, jak již bylo zmíněno nahoře. Jinak se Vás její půjčky, úvěry nebo hypotéky nijak netýkají. Pokud by jste potřebovala další pomoc či konzultaci, tak se na mě obraťte, rád Vám s tím pomohu a pokusím se dovést do zdárného konce.
Reakce
Dominika K.
Dobrý den, mám dotaz na podobné téma. Rodiče mají mnoho dluhů a návštěvy exekutorů jsou u nás celkem běžné. Chci si dát trvalé bydliště k příteli u kterého nyní žiji a tak by mě zajímalo, zda může exekutor přijít i sem a požadovat po mně něco, jako po plnoletém potomkovi. S přítelem se bojíme, aby exekutor nezabavil náš majetek, aby umořil dluh rodičů. Děkuji
Reakce
ing. Karlík
Dominika K.: Pokud si dáte trvalé bydliště k příteli, tak Vám to naopak pomůže. Ochráníte si tak vlastní majetek - nyní na něj exekutor může, po změně ne. Dávejte si ale pozor do budoucnosti. Pokud by vaši rodiče přišli o bydlení a chtěli se nastěhovat k Vám (a převést i své trvalé bydliště k Vám). Tím by ohrozili majetek jak Váš, tak i Vašeho přítele.
Reakce
Petra Helcova
Hledáte finanční pomoc za rozumných podmínek a potřebujete mít peníze na svém bankovním účtu do 24 hodin? Jste zaměstnáni nebo podnikáte, ale vaše banka vaši žádost zamítla? Máte v registru dluhů nepříjemný záznam, kterého se prostě nezbavíte? V každém případě vám mohu z vašeho příjmu půjčit, kolik chcete. Požádejte o nezávazné posouzení a získejte skvělou nebankovní půjčku s výhodnými podmínkami. Napište mi e-mail: petrahelcova@gmail.com whatsapp +420607476514

Poslat reakci do této diskuse:

Reagovat na toto téma

Posunout na začátek stránky k menu půjček

Inzerce půjček zdarma
Srovnání půjček na OP