Dluhy exmanžela po rozvodu

Zobrazit všechny diskuse, založit vlastní nebo reagovat:

Detail diskuse:

Diskuse

Dluhy exmanžela po rozvodu

Po 14 letech manželství se rozvádíme. Měli jsme normální svatbu a společné jmění. Já jsem si nikdy nic nepůjčovala ani si nedělala u nikoho dluhy. Ale nyní začínají vycházet na světlo světa dluhy po mém exmanželovi. Jednak jsou tam nějaké soukromé půjčky a taky si nadělal nějaké věřitele z podnikání. A já teď nevím, jestli ty dluhy budu muset po rozvodu po exmanželovi platit taky? Já jsem si nic nepůjčovala a ani jsem nic nepodepisovala. A dokonce jsem o tom ani nevěděla. A teď mám strach, že to budu muset všechno taky platit.

Diskusi založil:

Žaneta

Počet shlédnutí:

4161x

Počet příspěvků:

8x

Reakce
Janečka Karel
Na jednu stranu píšete, že se teprve na rozvod chystáte, na druhou mluvíte o svém exmanželovi. Je zde výrazný rozdíl v tomto faktu. Jaká je tedy situace?
Reakce
Žaneta
Rozvod teprve probíhá, z pochopitelných důvodů o něm ale raději již mluvím jako o mém exmanželovi.
Reakce
Janečka Karel
Platí zde základní a pevné pravidlo, že společné jmění manželů se dělí rovným dílem. Tedy nejenže se dělíte o nabytý majetek, ale i o vzniklé dluhy. Po rozvodovém řízení se tedy rozejdete každý s rovnocennou částí. Nicméně před tím by mělo být jasno, jaké a u koho zmíněné dluhy jsou. Musí se stanovit jejich výše. Otázkou je, kolik toho bude Váš manžel ochoten přiznat a jakou by mohlo mít dohru případné zamlčení nějakých závazků.
Reakce
Žaneta
Ale zmíněné závazky nejsou mé - já jsem si žádné půjčky ani úvěry nebrala a ani jsem o nic neměl ponětí. Jsem v tom zcela nevinně. Neměl by je platit jen on? Jsem z toho už úplně zoufalá, protože něco takové jsem v žádném případě nečekala... .
Reakce
Finanční poradce
To v tomto případě nehraje žádnou roli. Společné jmění manželů je společné jmění. Bude se dělit půl na půl. Napadá mě jediné možné řešení. Zmíněné smlouvy by šlo napadnout u soudu. Mohla by jste je žalovat pro neplatnost. Ale to pouze v tom případě, že na nich nejsou oba dva podpisy (váš i exmanžela). Nevím ale, jestli si je člověk v takové chvíli jist, co vše podepisoval. Možná jste jen tak bokem podepsala nějaké papíry, o které vás exmanžel požádal. Proto si musíte skutečně ověřit, že je tomu tak jak říkáte. Navíc dle mých informací takovéto žaloby mají velmi nízké procento úspěšnosti. Pokud by se ale jednalo o nějaké horentní sumy, tak by to za zkoušku stálo.
Reakce
Žaneta
Něco jsem si o tom zkoušela hledat a našla jsem článek, kde se píše, že se dluhy mohou převádět jen do výše majetku. Pokud by dlužil 5 000 000 Kč a já dostala byt v hodnotě 1 200 000 Kč, tak budu muset platit jen do výše hodnoty majetku?
Reakce
ing. Milan Karlička
Pokud Vás dobře chápu, tak jste to zřejmě špatně pochopila. Něco takové se týká dědického řízení. Zde skutečně po soupisu veškerého majetku můžete platit pohledávky jen do výše nabytého majetku. Toto se ovšem týká pouze dědického řízení - ne rozvodového řízení. A za druhé se to netýká manželů/manželek - pouze dětí a jiných zúčastněných osob. Ani v tomto případě by toto pravidlo nemohlo být uplatněno. A neuchránila by Vás stejně tak ani předmanželská smlouva ani oddělený majetek. Tyto zákony se netýkají rozvodu. Jediné možné právní východisko zmínil již kolega nade mnou - pokud smlouvy o půjčkách a úvěrech nemají podpisy obou manželů, tak by mohlo být možné je napadnout u soudu. Zde ovšem vidím mizivou šanci na úspěch. Z největší pravděpodobností budete muset po rozvodu svojí polovinu dluhů zaplatit věřitelům.

Poslat reakci do této diskuse:

Reagovat na toto téma

Posunout na začátek stránky k menu půjček

Inzerce půjček zdarma
Srovnání půjček na OP